Instrukcję korzystania z map można wyświetlić na każdej mapie po kliknięciu ikony znajdującej się na pasku po lewej stronie. Możliwe jest też pobranie instrukcji w formacie PDF. Pobierz instrukcję [PDF] (395KB)
Serwis prezentujący teren Muzeum, budynki, budowle oraz rzeźbę ogrodową znajdującą się na terenie Parku, a także warstwę przyrodniczą - drzewa, krzewy, partery ogrodowe i pomniki przyrody. Poznaj zabytkowe obiekty architektoniczne oraz zobacz jakie rośliny i drzewa rosną w parku wilanowskim.
Przejdź do mapyElewacje zabytkowego pałacu, bogato zdobione elementami rzezbiarskimi, malarskimi, a także dekoracjami architektonicznymi, stanowią bardzo istotną część substancji zabytkowej muzeum. Serwis prezentuje widoki elewacji archiwalne i aktualne, w postaci ortoobrazów, fotogrametrii oraz wektorów, a także dane dotyczące ponad 1290 wydzielonych obiektów dekoracyjnych, wraz z załączoną dokumentacją fotograficzną, archiwalną i konserwatorską.
Przejdź do mapySerwis pokazuje plany poszczególnych pięter Pałacu wraz z informacją o pomieszczeniach oraz dekorację rzeźbiarską, malarską i architektoniczną w zabytkowych wnętrzach. Z widoku planu piętra można przejsć do kolejnych serwisów - widoków pomieszczeń, gdzie na tle ortoobrazów scian zostały przedstawione elementy dekoracyjne wnętrza. Obecnie dekoracja opracowana jest w 46 wnętrzach pałacowych.
Przejdź do mapySerwis prezentuje badania archeologiczne, które były przeprowadzane na terenie Muzeum w latach 2003-2012. Na mapie parku wilanowskiego można zobaczyć poszczególne wykopy, jednostki stratygraficzne, profile wykopów oraz ortoobrazy kolejnych odkrytych warstw.
Przejdż do mapySerwis prezentuje dane i badania prowadzone w latach 2014-2016 w ramach projektu "Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno – ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie". Na stronie możemy zobaczyć min. badania populacji ważek, ptaków i nietoperzy oraz wyniki badań dotyczących powietrza i wód w parku wilanowskim
Przejdź do mapyDziałalność Muzeum to nie tylko ochrona dziedzictwa kulturowego – zabytków architektury oraz dzieł sztuki, ale również ochrona dziedzictwa przyrodniczego. Muzeum sprawuje pieczę nad ogrodami historycznymi i rezerwatem przyrody Morysin, angażując się także w ochronę środowiska naturalnego w bezpośrednim otoczeniu założenia pałacowo-ogrodowego i zachowanie niepowtarzalnego charakteru miejsca – Wilanowskiego Parku Kulturowego. Aplikacja powstała z okazji Kongresu GIS 2021 "Przestrzeń OdNowa" organizowanego przez ESRI Polska.
Przejdź do mapyWiele osób zapytanych o to, z czym kojarzy im się muzeum i kim jest muzealnik, odpowiada podobnie: muzeum to zazwyczaj stary budynek pełen zakurzonych gablot, a muzealnik to przewodnik bądź pani pilnująca ekspozycji. Jednak czy takie spojrzenie na muzeum jest zgodne z rzeczywistością? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie właśnie tutaj. Aplikacja powstała z okazji Kongresu GIS 2023 "Zmień perspektywę" organizowanego przez ESRI Polska.
Przejdź do mapySerwis prezentuje opisy, zdjęcia i ciekawostki dotyczące drzew i krzewów rosnących na terenie parku wilanowskiego w postaci wirtualnej wycieczki składającej się z 14 charakterystycznych punktów. Aplikacja powstała z okazji Dnia Krajobrazu 2020, którego tematem przewodnim są drzewa.
Przejdź do mapyAplikacja zawiera mapę drzew ofiarowanych przez darczyńców wraz z opisem okoliczności ich zasadzenia. Zawarto w niej również proponowane lokalizacje nasadzeń nowych drzew wraz z opisem przygotowanym przez Dział Ogrodowy.
Przejdź do mapyZapraszamy na krótką wirtualną wycieczkę po wilanowskiej rezydencji, której tematem przewodnim będzie postać jej najważniejszego właściciela – króla Jana III Sobieskiego. Wykorzystamy do tego celu system informacji przestrzennej prowadzony przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz tematyczne serwisy mapowe, które są dostępne na stronie internetowej muzeum.
Przejdź do mapySerwis prezentuje informacje o roślinach egzotycznych eksponowanych w wilanowskich ogrodach. Dowiesz się, jakie rośliny możesz spotkać w trakcie spaceru po parku, z jakich zakątków świata one pochodzą, gdzie możesz je zobaczyć latem i gdzie przechowujemy je zimą. Aplikacja zawiera również informacje historyczne i architektoniczne o istniejących i nieistniejących obiektach. Projekt zrealizowano w ramach V edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, we współpracy Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Przejdź do mapyZespół pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na prezentację fragmentu dokonań współczesnej historii instytucji. Pokazujemy historię zmian, będących efektem konserwacji i restauracji zabytków, rekultywacji parków i cyfrowej dokumentacji zasobów. Aplikacja jest częścią wystawy czasowej „HISTORIA ZMIAN Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023” prezentowanej w dniach 10 maja – 16 czerwca 2024 r.
Przejdź do mapyBudowany w Muzeum system informacji przestrzennej gromadzi informacje dotyczące: terenu, budynków, parku, obiektów architektonicznych, rzeźby ogrodowej, elewacji, wnętrz, drzew i krzewów oraz wyników badań archeologicznych. Wszystkie obiekty przestrzenne utworzone zostały w oparciu o kartometryczną dokumentację architektoniczną i geodezyjną przy wykorzystaniu oprogramowania ArcGIS firmy ESRI. Na podstawie mapy zasadniczej terenu Muzeum, zostały utworzone osobne warstwy tematyczne dla każdego typu obiektów. Do każdego obiektu przypisano w formie bazodanowej atrybucję oraz dołączona została wybrana aktualna i archiwalna dokumentacja: fotograficzna, konserwatorska, architektoniczna i ikonograficzna.
Wszystkie dane podzielone są na moduły tematyczne. Pierwszym z nich jest baza danych przestrzennych dotycząca całego terenu Muzeum. Geobaza zawiera klasy obiektów/warstwy takie jak np: działki ewidencyjne, budynki, budowle, tereny zielone, alejki, ogrodzenia i rzeźbę ogrodową. Są to podstawowe klasy obiektów, będące warstwami referencyjnymi dla całego systemu.
Następnym modułem jest geobaza dotycząca wnętrz budynków. Na podstawie posiadanych w formacie CAD planów architektonicznych, dla 14 zabytkowych budynków zostały opracowane poszczególne piętra w systemie w taki sposób, że każde pomieszczenie jest osobnym obiektem poligonowym. Wszystkie pomieszczenia są odpowiednio opisane tematycznie i funkcjonalnie.
Następnie muzealny GIS rozbudowano o moduł zawierający opracowanie dekoracji elewacji Pałacu. Budowę modułu wykonano w oparciu o dokumentację wektorową w formacie CAD oraz dokumentacje fotogrametryczne – ortoobrazy elewacji. Materiał został przekonwertowany do formatu geobazy. Wydzielono i pogrupowano obiekty, zaliczając je do jednego z typów: dekoracja architektoniczna, kompozycja architektoniczna, malowidło, płaskorzeźba, rzeźba. W bazie znalazło się ponad 1200 dekoracyjnych obiektów zabytkowych, z których każdy posiada unikalny numer ID oraz opracowane atrybuty, a także wybraną dokumentację aktualną i archiwalną.
Kolejnym realizowanym modułem jest geobaza dotycząca dekoracji we wnętrzach Pałacu. Opracowano 46 wnętrz, w których zostały wydzielone i opisane obiekty dekoracyjne.
W systemie GIS zbudowana została również baza danych przestrzennych dla drzew i krzewów założenia parkowego. Wykonano inwentaryzację drzew i krzewów, każde drzewo zostało pomierzone i opisane w bazie oraz został wyliczony jego wiek. Obecnie w bazie znajduje się ponad 3000 drzew, w tym 28 pomników przyrody, które mają wzbogaconą dokumentację o fotografie i karty inwentarzowe. Geobaza ta zawiera również warstwy, w których opisane są bardzo szczegółowo elementy roślinne i nieroślinne budujące partery barokowe.
Następnym modułem jest geobaza zawierająca wyniki badań archeologicznych wykonywanych na terenie Muzeum w ostatnich 10 latach. Wszystkie stanowiska archeologiczne wraz z nadaną georeferencją zostały opisane w formie bazodanowej. Załączono również dokumentacje w tym ortoobrazy profili , które można wizualizować realistycznie w swoich lokalizacjach.
W latach 2014-2015 w ramach realizacji projektu "Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie", współfinansowanego przez Unię Europejską Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, zostały opracowane dane fotogrametryczne dla elewacji Pałacu. Efekty projektu można oglądać na stronie: https://gis.muzeum-wilanow.pl/elewacje/pois.
W 2016r. w wyniku realizacji projektu "Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno – ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie", realizowanego w latach 2014-2016, powstał moduł przestrzennej bazy danych "Bioróżnorodność" gromadzący dane uzyskane z badań prowadzonych podczas projektu. Zgromadzone w geobazie dane zostały również udostępnione na stronie internetowej pod adresem https://gis.muzeum-wilanow.pl/bioroznorodnosc.
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
Administratorem serwisu internetowego Systemu Informacji Przestrzennej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest Dział Dokumentacji i Cyfryzacji. Jeżeli masz jakieś pytanie lub chcesz zgłosić uwagę, skontaktuj się z nami:
e-mail: dokumentacja@muzeum-wilanow.pl
tel: 22 5442 767
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego KULTURA+